Atsakingos auklės renkasi dirbti legaliai

Statistika rodo, kad per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje augo nelegaliai dirbančių darbuotojų skaičius, o teismai šiemet skyrė apie 126 tūkst. eurų baudų. Geroji žinia – tarp Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) nustatytų pažeidimų, auklių nelegalios veiklos atvejų – nenustatyta.

 

Už rankos nepagauta, tačiau gresiantys patikrinimai ir baudos neturėtų būti vieninteliai dalykai, dėl kurių auklės turėtų rinktis legalų darbą. Kiekvienas žmogus nori užtikrinti savo ir šeimos saugumą, gauti  socialines garantijas, išmokas, kai suserga, įvyksta nelaimingas atsitikimas, ar gimsta vaikas, kiekvienas tikisi užsidirbti didesnę senatvės pensiją. Dėl nelegalaus darbo valstybės ir savivaldybių biudžetai gauna mažiau pajamų. Automatiškai mažiau lėšų gauna ligonių kasos, socialinės paramos, įvairių socialinių ir nedarbo socialinio draudimo išmokų bei kompensacijų fondai, mažėja visuomenei naudingų programų (švietimo, sveikatos apsaugos, gynybos, viešosios tvarkos, kultūros ir pan.) finansavimo galimybės.

 

Štai keletas patarimų ir naudingų nuorodų atsakingoms Jusuaukles.lt bendruomenės auklėms - kur kreiptis ir kokių pasirinkimų siūloma auklėms, kad veikla būtų legali:

 

Verslo liudijimas

 

Verslo liudijimas patogus tuo, kad nebūtina išsiimti jį visiems metams: galima pasirūpinti mėnesio, ar savaitės verslo liudijimu, ir nuo to atitinkamai priklausys mokesčio suma. Be to, verslo liudijimo auklėms kaina priklauso nuo savivaldybės, kurioje ketina dirbti.

 

Jei norite susižinoti, kiek preliminariai mokėtumėte už verslo liudijimą,  paspauskite skaičiuoklės nuorodą ir pasirinkite veiklos rūšį 099 (tai yra “Ateinančių auklių, neįgalių ir kitų asmenų priežiūros veikla)  https://www.vmi.lt/cms/verslo-liudijimu-skaiciuokle12

 

Pavyzdžiui, 2015 m. verslo liudijimų kainomis, auklei, dirbančiai Vilniuje visus metus (išskyrus savaitgalius), už verslo liudijimą reiktų sumokėti apie 250 eurų gyventojų pajamų mokesčio (GPM), apie 336 eurų privalomojo socialinio draudimo įmokų (PSD) bei apie 450 eurų valstybinio socialinio draudimo įmokų (VSD) per metus, tačiau yra taikomos įvairios lengvatos, pavyzdžiui asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžių ar bedarbiams, kurie nustatytąja tvarka įregistruoti teritorinėse darbo biržose.

Detalią informaciją apie mokesčius ir lengvatas galite rasti VMI tinklapyje, ar teritoriniame VMI skyriuje.

 

Verslo liudijimo privalumai:  

  • greitas, nesudėtingas išdavimas;
  • mokesčiai sumokami iš anksto;
  • nereikia vesti jokios buhalterinės apskaitos.

Tiesa, visada pasižymėkite sau, kiek pajamų uždirbote, kad vėliau būtų paprasčiau pildyti metinę pajamų deklaraciją.

Trūkumas – suteikiamos tik bazinės socialinės garantijos, t.y., dirbdama su verslo liudijimu auklė draudžiama tik pagrindinei pensijos daliai, tačiau neturi teisės į ligos, motinystės pašalpas.

 

Individuali veikla pagal pažymą

 

Kitas auklės individualios veiklos būdas – pagal pažymą.

 

Privalumai:

  • Neribojamas veiklos laikotarpis (kol pati nutrauksite);
  • mokesčiai mokami tik pateikus metinę pajamų mokesčio deklaraciją, ne iš anksto;
  • mokesčių dydžiai priklauso ne nuo savivaldybės, o  nuo realiai uždirbtų pajamų;
  • individualia veikla užsiimantis asmuo draudžiamas motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) išmokoms gauti.

Trūkumas  –  šiek tiek sudėtingesnė buhalterinė apskaita, nes privaloma pildyti individualios veiklos pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą. Kadangi mokestis nėra fiksuotas, kiekvienas atvejis – individualus. Be to, individualia veikla užsiimantis asmuo nedraudžiamas ligos pašalpai gauti.

 

Pasinaudokite mokesčių skaičiuokle: http://www.sodra.lt/lt/skaiciuokles/individualios_veiklos_skaiciuokle

Pavyzdžiui, jei jūs gaunate 350 eurų per mėnesį (atitinkamai 4200 eurų per metus), o su auklės darbu susijusios patirtos tiesioginės išlaidos yra apie 200 eurų per metus, jūs sumokėtumėte apie 480 eurų gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir apie 180 eurų privalomojo socialinio draudimo įmokų (PSD) bei apie 570 eurų valstybinio socialinio draudimo įmokų (VSD) per metus.

 

Darbo sutartis

 

Norėdama užsitikrinti visas socialines garantijas auklė turėtų įsidarbinti pagal darbo sutartį.  Tokią sutartį tikrai įmanoma sudaryti ir su tėveliais (fiziniais asmenimis). Šiuo atveju nebereikia registruoti individualios veiklos. Sudarius darbo sutartį, sukuriami tradiciniai darbiniai santykiai, vedama darbo laiko apskaita ir mokami mokesčiai.

 

Mokesčių sumokėjimo prievolė tenka darbdaviui, kuris turi iš auklės atlyginimo išskaičiuoti ir sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM - 15%) ir privalomojo socialinio draudimo (PSD - 6%) bei Sodros įmoką (SoDra - 3%). Darbdavys (tėveliai) papildomai mokėtų 27,98% SoDra įmoką, 3% PSD įmoką ir 0,2% įmoką į Garantinį fondą nuo auklės atlyginimo dydžio.

Trūkumas: didžiausia mokesčių našta ir didžioji jų dalis tenka darbdaviui  – tėvams, ir tai apsunkina galimybes imtis auklės veiklos pagal darbo sutartį.

 

Kaip rizikuoja tėvai, samdydami „nelegalias“ aukles, ir pačios auklės, dirbdamos nelegaliai?

 

Auklės darbdavys, savo ruožtu, neturėtų pamiršti, jog atsakomybė už nelegaliai dirbančius jiems darbuotojus tenka ir patiems tėveliams. Nustačius nelegalaus darbo faktą, pagal LR Administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) 41-3 str. (Nelegalus darbas) darbdaviui gali būti skirta bauda nuo 869 iki 2 896 eurų už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį (skiria Lietuvos teismai). Asmenims, vykdžiusiems neregistruotą individualią veiklą pagal ATPK 172 str. (Komercinės ar ūkinės veiklos tvarkos pažeidimas) Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriai gali skirti baudą nuo 145 iki 289 eurų.